28. 09. 2012
Pravi rok trajanja kozmetičkih proizvoda
U zavisnosti od sastojaka, pakovanja, namene...
Lako se zaboravi da su aktivni sastojci koji se nalaze u proizvodima za negu kože, kremama, tretmanima protiv akni, pilinzima i ostalim neophodnim preparatima su iznenađujuće krhki i da je pitanje je trenutka kada će ih uticaj kiseonika i toplote učiniti beskorisnim.
-Kada su u pitanju proizvodi pakovani u ampule, oni već posle 24 sata postaju neupotrebljivi. Oni se i pakuju u ampule jer su predviđeni za jednokratnu upotrebu. Obično sadrže vitamine C ili E i druge sastojke koji oksidiraju nakon izloženosti vazduhu.
-Kreme za izbeljivanje kože i uklanjanje fleka sadrže hidrohinon i zbog toga postaju braon boje nakon mesec dana. One menjaju boju usled oksidacije. Izaberite proizvode u hermetički zatvorenoj ambalaži i držite ih u frižideru, tako ćete im dodati još mesec dana ’’životnog veka’’.
-Tuferi natopljeni losionom se suše nakon najviše dva meseca, osim ukoliko nisu zapakovani pojedinačno, što je retko.
-Pilinzi i maske za lice traju oko tri meseca. Nakon tog perioda korisni sastojci počinju da isparavaju.
-Proizvode za tretiranje akni, bacite nakon 4- 6 meseci. Držite ih u frižideru za maksimalni potencijal.
-Kreme koje sadrže retinol, traju od 9 do 11 meseci, nakon čega nemaju više dejstvo na stvaranje kolagena.
-Kreme sa sunčanje su korisne od jedne do dve godine. Kada se ne koriste, takođe, najbolje ih je držati na hladnom i mračnom mestu.
-Hidratantne kreme postaju neupotrebljive nakon jedne godine. Iako neke kreme mogu da traju i duže, ukoliko su pakovane u teglice, najčešće su kontaminirane nakon dugotrajne upotrebe.
-Piling za telo, sa krupnim granulama, ima dug rok trajanja, čak dve godine, njegovi sastojci su prilično trajni, ali i oni nakon isteka određenog perioda postaju plodno tle za razvoj bakterija.