04. 11. 2014
Pisci savetuju - pišite dnevnik
Sačuvajte trenutak
Anaïs Nin je počela sa pisanjem dnevnika kada joj je bilo 11 godina i nije prestala sve do svoje smrti, u 74. godini. Na jednom predavanju 1946. godine je izjavila da je pisanje dnevnika otkrilo kako da sačuva trenutak. Dodala je da joj je pomoglo da otkrije osnovne elemente ne samo pisanja, već joj je veza, koju je imala sa dnevnikom pomogla u daljem razvoju međuljudskih odnosa.
Virginia Woolf ističe da je pisanje dnevnika i dobra vežba za ligamente. Henry David Thoreau takođe spada u red pisaca koji su verovali u moć pisanja dnevnika, jer time dozvoljava da pisac tokom vremena postane živo biće, ne samo delo.
Oscar Wilde nikuda nije išao bez svog dnevnika, jer je smatrao da čovek uvek ima nešto senzaciolno u mozgu, vredno zapisivanja.
Ovo su samo neki od pisaca koji su se kleli u svoje dnevnike. Ono što ih spaja je to da, iako im je pisanje bilo zanimanje, dnevnici su bili veza unutar njih samih. Dnevnik je mesto, parče papira koje vam daje potpunu slobodu, iskrenost, deo samo za vas, pitanja i odgovore, potpuno otvaranje. Zar to nije dovoljan razlog da već sada uzmete svesku u ruke i zapišete kako ste proveli dan?